Kategorie: Wszystkie | błyszczące nuty | pożółkłe nuty | press
RSS
poniedziałek, 28 grudnia 2009
"Nutka" nr 34: Atom TM - "Liedgut" (2009)

Uwe Schmidt, człowiek instytucja w elektronicznym świecie, znany pod pseudonimami Atom Heart, Senor Coconut, Geeez 'N' Gosh czy Lisa Carbon, w tym roku wydał arcyciekawą, poszukującą płytę "Liedgut" w ramach projketu Atom TM.

Atom TM - Liedgut

Zawartość płyty może zaskoczyć najwytrwalszych słuchaczy, którzy z muzyką eksperymentalną są dobrze zaznajomieni. Utwory na niej zawarte to głównie dźwiekowe kolaże i fantastycznie dobrane efekty, które na początku mogą stwarzać wrażenie chaosu. Androidalnie wypowiadane słowa na początku suity "Wellen Und Felder" mogą przywodzić na myśl dokonania Kraftwerk, słychać niemiecką precyzję i matematyczną wręcz dokładność. Na uwagę zasługuje przede wszystkim kompozycja "Funksignal", tutaj nawet specyficzny i znany przez każdego dźwięk wyszukiwania sieci przez telefon komórkowy, który leży w pobliży sprzętu grającego, brzmi fascynująco i tworzy bazę rytmiczną wokół której skupia się reszta szumów, trzasków i hałasów. Większoć z kawałków, a jest ich dwadzieścia, nie trwa dłużej niż trzy minuty, dzięki temu nie nudzimy się słuchają tych naprawdę trudnych w odbiorze produkcji.

Dla początkującego słuchacza płyta ta jest niedoprzyjęcia ze względu na swoją pozorną przypadkowość. Jest ona natomiast świadectwem rozwoju muzyki elektronicznej, dowodem na to, że w tym gatunku wszystko jest możliwe. Świetna płyta, która została wpisana na listę 50 albumów roku 2009 przez brytyjski magazyn The Wire. Jakość sama w sobie !

czwartek, 17 grudnia 2009
"Nutka" nr 33: Them Crooked Vultures - "Them Crooked Vultures" (17.11.2009)

Tej płyty nie mogło tutaj zabraknąć. Wielki rockowy projekt w skład którgo wchodzą żyjące (śmiało można użyć takiego określenia) legendy rocka: Josh Homme (Kyuss, Queens Of The Stone Age, Eagles Of Death Metal), Dave Grohl (Foo Fighters, Nirvana) oraz John Paul Jones (Led Zeppelin), 17 listopada tego kończącego się roku, wypuścił swoje pierwsze dzieło zatytułowane po prostu "Them Crooked Vultures".

Them Crooked Vultures

Trudno obiektywnie podejść do płyty muzyków, których dokonania zna się tak dobrze, a od których możnaby oczekiwać oryginalności, szczególnie jeśli mowa o współpracy owych Panów. Jednak "wielkość" postaci nie przeszkadza w czystym, zdystansowanym podejściu do tematu. Na początek trzeba sobie postawić pytanie, czy tak mogłaby brzmieć kolejna płyta Queensów ? Czy Grohl, bębniąc będzie miał jeszcez ochotę wystąpić w roli frontmana Foo Fighters, no i czy J.P. Jones naprawdę był tu potrzebny ? Odpowiedzi pojawiają się samy gdy tylko włączymy płytę i po prostu odpłyniemy w słodką krainę hard rocka. Materiał na płycie to generalnie mocne brzmienia sięgające do korzeni gitarowej muzyki, a współczesna produkcja nadaje specyficzny ton całości. Po pierwszym przesłuchaniu ciężko pozbyć się wrażenia, że czegoś tu brakuje, jakieś "iskierki" która zapaliłaby w nas ogień i nie pozwoliła odejść od odbiorników. Oczywiście wrażenie to ulatnia się wraz z kolejnymi minutami spędzonymi przy płycie. Utwór który "wpada" najłatwiej to "Scumbag Blues", napędzany nerwowym bitem, łamanym riffem gitary i falsetowymi zaśpiewami Homme'a. Skoczne tempo nie pozwala na bezczynność stopom słuchającego. Kawałek "Bandoliers" przypomina trochę te z płyty "Lullabies To Paralyse" Queens of the Stone Age, ale utrzymuje oryginalność brzmieniową projektu. Na uwagę zasługuje również piosenka "Gunman", mnie osobiście kojarzy się z dokonaniami zespołu CKY, ale tylko w częście "zwrotkowej", reszta pozostaje bardzo "sępia". Całość trwa trochę ponad godzinę, ale dla otwartych muzycznych umysłów będzie wielką przyjemnością wsłuchiwanie się w każdą sekundę !

Ta płyta może stać się jedną z najważniejszych rockowych płyt tego roku i zapewnie pojawi się w wielu rankingach. Tacy muzycy z taką płytą nie mogliby przejść niezauważeni przez muzyczną aleję.

 

Kim jestem?
Tomasz Wolf
Pasjonat i entuzjasta muzyki wszelakiej.
Gatunek i styl nie grają roli.
Tutaj chodzi o uczucia


czego słucham
mail

ilu was?
licznik odwiedzin